Zdarma doprava na objednávky od 3300,-

Historie kakaa

Historie kakaa: od Olméků, Mayů a Aztéků až po dnešní čokoládu

Kakao v Mayské a Aztécké Mytologii

Staří Mayové věřili, že kakao bylo objeveno bohy v nitru hory, spolu s další posvátnou potravinou, kukuřicí.  Hunahpú, hlavní hrdina Popol Vuh, mayského příběhu o stvoření, přinesl Mayům kakao poté, co bohyně Ixmucané stvořila lidi z kukuřice. Poté se Hunahpú stal sluncem.

kakao_historie_final_web  

Tradice Aztécků vypráví o Quetzalcoatlovi, opeřeném hadovi, který prý stařešinům přinesl spirituální učení. Z nebe, z místa, kde žili bohové, jim snesl dva dary: kakao a  kukuřici a zároveň je naučil, jak tyto rostliny pěstovat. Kakao, Kukuřice, Oheň a Voda byly pro Aztéky obzvláště posvátné, protože podle tradice právě z nich bylo lidstvo stvořeno a byly lidem dány, aby je pěstovali a používali pro svůj další rozvoj.

Lingvisticky slovo kakao pochází z Mayského slova "Kakaw", což znamená matka kakaovník,  a slovo čokoláda vzniklo z “chocol’ha” (nápoj) . Sloveso “chokola’j” znamená pít chocol’ha společně.  

kakao_historie

Kakao jako platidlo i  posvátný nápoj bohů

Kakao bylo ceněno jako posvátný nápoj mnohem, mnohem dříve, než vznikla čokoláda jak ji známe dnes. První civilizace, u které jsou archeologicky doložené zmínky o kakau, byli staří Olmékové na území dnešního Mexika před 3.500 lety. Poté na tuto tradici navázali Mayové a Aztékové. Můžeme se jen domnívat, jak Olmékové, Mayové a Aztékové kakao vnímali a co pro ně skutečně znamenalo, jelikož v naši dnešní společnosti a kultuře nemáme přirovnání, nemáme žádnou sdílenou věc, která by nesla podobnou důležitost a zároveň všestrannost použití jako kakao pro tyto starověké kultury. Jisté je, že pro ně znamenalo mnoho.  Na dochovaných uměleckých dílech najdeme častá vyobrazení, jak si dva bohové vyměňují kakao jako výraz dobré vůle a přátelství.  Kakaovník byl vyobrazován jako strom, který drží svět, nese kvality stability výživy a hojnosti. Kakao hrálo zásadní roli, po tisíce let bylo v těchto civilizacích považováno za posvátné. Uctívali kakaového bůžka, a kakao považovali za dar od bohů.  Kakaové boby (odrůdy Criollo) používali jako cennou komoditu pro výměnný obchod a dokonce jako platidlo, vedle vzácného jadeitu a peří.  A v neposlední řadě bylo kakao hodnotnou, posvátnou rituální surovinou, ze které připravovali rituální nápoje, elixíry. Bylo součástí kakaových ceremonií, svateb (bylo spojováno s plodností), křtů a dalších důležitých událostí. Při ceremoniích bylo používáno místo rituální krve, nebo spolu s ní.  Bylo součástí života i smrti. Dávalo se jako dar při narození dítěte. Někteří Mayští císaři byli pohřbeni s nádobami kakaa po stranách kolem těla. Kakao, považované za "pokrm Bohů" však nebylo zdaleka dostupné pro každého! Kakaové nápoje byly výsadou jen té nejvyšší vrstvy společnosti, šamanů (kněžích), císaře a jeho hostů a rodiny, a jako odměna po bitvě pro významné válečníky.

Recept na tradiční Mayský kakaový elixír - Nápoj Bohů

  • 20g kakaa (ceremoniální kvality)
  • agávový sirup nebo med
  • chilli prášek
  • vanilkový prášek

Tento tradiční nápoj není tak sladký jako horká čokoláda tak, jak ji běžně známe dnes. Mayové tradičně používali pro výrobu kakaového nápoje čistou kakaovou hmotu  (tj. kakao je formě, jakou nabízíme v našem e-shopu), koření (chilli, vanilku, kardamon a další), byliny a květy a nápoj sladili pouze lehce, aby stále dominovala silná chuť kakaa, bylin a koření. Při přípravě smíchali všechny suroviny s vodou, a opakovaným přeléváním z jedné misky do druhé dosáhli krémového a napěněného nápoje, který byl servírován teplý nebo studený při rituálech, se záměrem léčení a propojení se s posvátnem. Tato tradice je stále živá v některých domorodých amerických kulturách jako důležitá součást ceremonií.

Aztékové, kultura, která navazuje na Mayskou, prý pili kakao studené, neslazené, zahuštěné kukuřičnou moukou, kořeněné chilli a vanilkou a zbarvené do červena achiotem.

Moderní Historie a vznik čokolády

Říká se, že když se první španělští dobyvatelé přiřítili v roce 1519 do Mexika, Aztékové se domnívali, že se vrátil Quetzalcoatl, opeřený had z jejich mytologie. A tak se snažili vůdce evropské výpravy, Hernanda Corteze, přivítat a udobřit kakaovým nápojem. Cortez prý však nebyl chutí hustého studeného hořkého nápoje vůbec nadšen. Ale zaujaly jej zlaté poháry, ve kterých se kakao podávalo a fakt, jak je kakao ceněné. Brzy si založil vlastní kakaovou plantáž, prý aby mu doslova rostly peníze na stromě. Španělé začali přidávat do hořkého kakaového nápoje cukr, podávali jej teplý a vynalezli vařečku na míchání kakaa, molinillo (domorodé kmeny míchali kakao pouze přeléváním mezi dvěma nádobami).

„Božský nápoj, který zvyšuje odolnost a bojuje proti únavě. Šálek tohoto vzácného nápoje umožňuje celý den bez jídla.“ (Hernando Cortez).

Kakao se dostalo poprvé do Španělska pravděpodobně v roce 1528 a šířilo se mezi elitou. Španělé si tajemství kakaa uchovávali pro sebe téměř 100 let, během kterých prý angličtí piráti, když získali španělské lodě naložené kakaovými boby, často kakao vyhodili, protože jej považovali za bezcenný náklad. Poté se kakao začalo rychle šířit Evropou, stále pouze v podobě nápoje.  Do Anglie se dostalo zhruba ve stejné době jako čaj a káva. Bylo velmi drahé,  a to i poté, co se káva a čaj stávaly cenově dostupnější pro širší vrstvy lidí. První "Chocolate house" byl otevřen v Londýně v roce 1657. Původně zde bylo v nabídce kakao jen jako nápoj. Tato horká čokoláda byla vyššími vrstvami společnosti oslavována jako lahodný a zdravý nápoj a také získala pověst afrodiziaka.

moderni_historie

Exkluzivitu kakaa snížila průmyslová revoluce, kdy se stala produkce kakaa efektivnější a snadnější. V roce 1828 vynalezl holandský výrobce čokolády Van Houten metodu odtučnění kakaa na prášek pomocí hydraulického lisu a také proces alkalizace prášku. Jeho technika výroby kakaového prášku se v podstatě používá dodnes. Tak začala nová éra produkce levné čokolády ve velkém měřítku.  V roce 1867 přišlo Nestlé s práškovým mlékem, a v roce 1879 byla vyrobena první mléčná čokoláda, což se považuje za konec posvátné medicíny kakaa v Evropě. Světová spotřeba kakaa stále roste, nyní se pohybuje kolem 4 miĺionu tun kakaových bobů ročně. S rostoucí spotřebou je o to důležitější dbát na zdroj kakaa a dávat přednost tomu z etické a ekologické, udržitelné produkce.

Po roce 2000 a ve větší míře kolem roku 2012 se vytvořila nová globální komunita, která navrací tradici kakaa jako medicíny, vyžaduje to nejkvalitnější eticky a ekologicky pěstované kakao a používá jej pro léčení a ceremonie novými, soudobými způsoby.